اخبار

یادمان شهدای عشایر، یک مدرسه حماسی است

یادمان شهدای عشایر، یک مدرسه حماسی است
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان گفت: یادمان شهدای عشایر، یک مدرسه حماسی است

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل، آیت الله سید حسن عاملی در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان با اعلام اینکه عشایر در دفاع از مرزها، نقش موثری داشته اند و با اشاره به ضرورت احداث و ایجاد یادمان های شهدای تاریخی عشایر در مناطق مختلف استان، افزود: مقام معظم رهبری از عشایر به عنوان مرزداران و حافظان ناموس این کشور یاد کرده اند و ایجاد این یادمان ها در مناطق مختلف استان می تواند به یک مدرسه حماسی تبدیل شود.

وی با اعلام اینکه سپاه حضرت عباس(ع) و بنیاد حفظ و نشر ارزش های دفاع مقدس استان، کارهای ارزشمندی برای شهدای عشایر انجام داده اند، خواستار تشکیل کارگروه ویژه برای اجرای طرح یادمان شهدای عشایر در مناطق مختلف استان شد.

امام جمعه اردبیل در بخش دیگر مطالب خود، استفاده از توان مردمی و بخش خصوصی را در اجرای طرح های ویژه برای حفظت از محیط زیست، ایجاد ایستگاه های کارتی کرایه دوچرخه مورد تاکید قرار داد و با اشاره به ضرورت استفاده مردم از دوچرخه به جای ماشین، گفت: نگاه به دوچرخه و استفاده از آن نباید نگاه تفریحی و تفننی باشد.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل با اعلام اینکه هزینه هایی که برای درمان بیماری ها صرف می شود، زیاد است، تکمیل سالن های ورزشی نیمه تمام و ناقص را مورد تاکید قرار داد و با اشاره به ضرورت صیانت از محیط زیست، افزود: برای حفاظت از محیط زیست، فرهنگ سازی لازم است.

وی گفت: تولید زیاد زباله و از بین بردن طبیعت برای مردم و فرهنگ ما، تاسف آوراست و همه وظیفه داریم تا از طبیعت و محیط زیست به نحو شایسته صیانت کنیم.

امام جمعه اردبیل با اشاره به تاریخ، فرهنگ و پیشینه اردبیل و نقش این دیار در اتحاد و یکپارچگی اقوام، گفت: معماری باشکوه گنبد الله الله یکی از ویژگی ها و مختصات اصلی شهر اردبیل است و باید این نماد ارزشمند در جای جای شهر اردبیل مورد استفاده طراحان و معماران قرار گیرد.

وی با اعلام اینکه در بعضی از میادین و معابر از المان های استفاده شده است که تداعی مفهوم خاصی است و صرفا" طراح این المان ها، از مفهوم آن آگاه است،گفت: نماد الله الله تداعی فرهنگ و تاریخ پرگهر اردبیل است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان با تاکید بر نقش قزل باش ها، افزود: اردبیل باید تولیت مطالعات تاریخی و بازشناسی نقش و جایگاه قزل باش ها را برعهده گیرد و این مسئله مصادره شدنی نیست.

وی با تاکید بر اینکه محققین و طراحان استان باید نقش برجسته قزل باش ها را در تاریخ این کشور مورد تحقیق قرار دهند و نشانه والمانی متناسب با جایگاه و نقش قزل باش ها ارائه دهند، خواستار نصب نماد قزل باش ها در میادین بزرگ شهر اردبیل شد.

آیت الله عاملی از تشکیل بنیاد خانواده در استان و اقدامات این بنیاد برای صیانت از خانواده ها و کاهش طلاق قدردانی کرد و با اعلام اینکه مصلی اردبیل، می تواند در ایام هفته به غیر از روز جمعه در اختیار این بنیاد برای برگزاری نشست ها، جلسات تخصصی و همایش های تحکیم بنیان خانواده باشد، خواستار تبدیل باغ بزرگ میدان بسیج اردبیل به پارک ملی شد و از مسئولان استان خواست مانع ساخت و ساز در این مجموعه شوند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در آیین قدردانی و تجلیل از مومنه کریم پور، نوجوان حافظ کل قرآن و پارسا خائف، هنرمند نوجوان اردبیلی، استان اردبیل را استانی سرشار از استعدادهای قرآنی، فرهنگی، ورزشی، علمی و هنری عنوان کرد و با اشاره به حضور تاثیرگذار قاریان، حافظان، هنرمندان و ورزشکاران این استان در مجامع و محافل جهانی و بین المللی، جایگاه استان را در کشور از نظر تربیت و پرورش حافظان قرآن، ممتاز دانست و گفت: استان اردبیل، با اقداماتی که برای تربیت و پرورش حافظان و قاریان و اجرای برنامه های قرآنی داشته است، بین استان های اول تا سوم قرار گرفته است.

وی از حضور 280 حافظ کل قرآن در استان خبر داد و اظهار داشت: در سایه همراهی های دستگاه های اجرایی و هیئت های قرآنی و مذهبی، کارهای ارزشمندی برای توسعه فرهنگ قرآنی در استان صورت گرفته است.

امام جمعه اردبیل با اشاره به درخشش پارسا خائف در برنامه های هنری، گفت: کار هنری، کاری سخت و دشوار است و تسلط پارسا خائف به موسیقی سنتی ایرانی و آذری نشان می دهد که هم استعداد خوبی برای آموزش داشته اند و هم اینکه برای عرضه این هنر، خیلی کار کرده اند.

وی با اشاره به هجمه های وارده به موسیقی، کار پارسا خائف را در اجرای موسیقی فاخر مورد تحسن قرار داد و پیشنهاد کرد سرود اردبیل با صدای این خواننده نوجوان اردبیلی تولید شود.

در این مراسم با اهدای لوح سپاس و هدیه از تلاش های مومنه کریم پور در حفظ کل قرآن و پارسا خائف در اجرای برنامه های هنری قدردانی شد.

۱۹ خرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۰۹
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید