اخبار

احداث نخستین پردیس سینمایی استان اردبیل

احداث نخستین پردیس سینمایی استان اردبیل
نخستین پردیس سینمایی استان اردبیل با امضای تفاهم نامه میان سازمان سینمایی کشور و شهرداری خلخال در این شهر احداث می شود

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل، رمضانعلی حیدری خلیلی در جلسه مشترک با شهردار خلخال با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل از احداث نخستین پردیس سینمایی استان در خلخال خبر داد و اظهار کرد: یکی از برنامه‌های کلان وزارتخانه برای پرهیز از این تعبیر که ایران تهران نیست، عمومی‌سازی دسترسی فرهنگی است که در راستای آن سازمان سینمایی فعالیت‌های مختلفی را جدی‌تر از گذشته برنامه‌ریزی و اجرا می‌کند.

وی افزود: بر این اساس قرار شد به منظور اجرای فعالیت‌های سینمایی متنوع و به عنوان برنامه سال سینمایی، تفاهم‌نامه استانی با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل در این استان منعقد شود که به این ترتیب به کمک مدیران استان، نیازهای آموزشی فیلمسازان منطقه -از قبیل تولید فیلم مستند و کوتاه توسط فیلمسازان و مستندسازان استان، برگزاری رویدادهای اصلی کشور همزمان با تهران و دیگر نقاط، مثل فیلم بین‌المللی فجر، بین‌المللی کودک و نوجوان، بین‌المللی کتاب تهران، بین‌المللی سینما حقیقت و فیلم های منتخب در حوزه کودک و نوجوان- تأمین کند و در کنار آن فعالیت‌های دیگری که به توسعه زیرساخت های سینمایی کمک می‌کند از جمله حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه سینما تا تبدیل سالن مجتمع‌های فرهنگی شهرهای فاقد سینما به سالن بوده تا مردم بتوانند تجربه تماشای فیلم را بر پرده سینما داشته باشند.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان سینمایی کشور تصریح کرد: یکی از طرح‌هایی که در راستای برقراری فرهنگی و شعار عمومی‌سازی دسترسی فرهنگی در سازمان سینمایی مطرح شد بحث سینمای امید است.

وی ادامه داد: در کشور حدود 222 شهر بالای ۲۰هزار نفر جمعیت داریم که فاقد سالن سینما هستند و طبق الگوی پیش‌بینی شده، سرمایه‌گذاران بخش خصوصی با حمایت خود، مجوز ما و حمایت سازمان سینمایی در زمینه کمک‌هزینه برای تأمین تجهیزات صدا و نمایش، اکنون در کشور ۲۵۰ سالن سینمایی توسط بخش خصوصی در حال ساخت است.

حیدری خلیلی ادامه داد: کمک شهرداری‌ها روند برخورداری شهرها از سالن سینما را تسهیل می‌کند و در مرحله نخست 20 شهر در 20 استان کشور انتخاب شد که گزینه احداث پردیس سینمایی باشد و حالا خلخال ایستگاه دهم ما است.

وی اضافه کرد: در گام نخست شهرهایی که به لحاظ فرهنگی- اجتماعی جمعیت واجد مزیت لازم باشند، با آمادگی مدیران شهری بررسی‌هایی را خواهند داشت و به محض اینکه شرایط ِلازم مهیا باشد و شهرداری اعلام آمادگی کند، ضمن سفر به آن شهرها، برگزاری نشست و بازدید از زمین‌های مورد نظر، بررسی‌های لازم صورت می‌گیرد و اگر به جمع‌بندی رسیدیم آن شهر برای ایجاد پردیس سینمایی انتخاب خواهد شد.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان سینمایی کشور بیان کرد: این بار شهر خلخال به جهت پیشینه فرهنگی، جمعیت شهر و شایستگی مردم آن گزینه ما به عنوان پردیس سینمایی امید انتخاب شد و در این جلسه انعقاد تفاهم‌نامه پردیس سینمایی را در این شهر شاهد خواهیم بود.

وی افزود: از ویژگی‌های پردیس سینمایی این است که در یکی از پارک‌های شهر احداث می‌شود و هزینه زمین را که سهم بسیار بالایی در پروژه دارد از هزینه تمام‌شده احداث سینما کم خواهد شد.

حیدری خلیلی ویژگی دیگر سینما پردیس را سازه سبک و زودبازدهی آن دانست و اذعان کرد: از زمان تهیه نقشه و تحویل به شهرداری و انتخاب پیمانکار بین ۳ تا ۴ ماه پروژه قابل بهره‌برداری و به لحاظ معماری نیز سبب هویت بصری شهر خواهد بود.

وی در خصوص حمایت‌های مالی نیز گفت: سازمان سینمایی 700 میلیون تومان کمک بلاعوض و سازمان شهرداری‌ها 500 میلیون تومان کمک بلاعوض به عهده می‌گیرند؛ به علاوه هزینه تهیه نقشه که باز به عهده سازمان سینمایی است  و البته این پروژه غیر از این هزینه‌های حمایتی برای احداث نیاز به 2 میلیارد تومان هزینه دیگر دارد.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان سینمایی کشور با تأکید بر اینکه از نظر فنی و تخصصی هرچه تعداد سالن‌ها بیشتر باشد حرف سینما بیشتر می‌چرخد و خدمات با کیفیت‌تری به مردم ارائه می‌دهد، تشریح کرد: بر این اساس حداقل تعداد سالن در پردیس 3سالن ثبت می‌شود که در یک طبقه ساخته خواهد شد  و ظرفیت پیش‌بینی شده 400 صندلی است و در بین این 3 سالن در سه سایز کوچک، متوسط و بزرگ توزیع می‌شود که البته لابی پردیس نیز به لحاظ گنجایش باید متناسب با سالن بزرگتر در نظر گرفته شود تا سرویس‌دهی مطلوبی داشته باشد.

وی ابراز امیدواری کرد پردیس سینمایی مزیت جدیدی به مزیت‌های شهری بیفزاید و شاخص‌های فرهنگی این شهر و استان را بتواند ارتقا دهد از جمله اینکه خلخال از این پس زیرساخت لازم برای برگزاری جشنواره‌ها را خواهد داشت و برای جشنواره فیلم استانی یا منطقه‌ای این بستر و امکان را دارد؛ یا حتی اگر شهر مزیتی در حوزه فرهنگی داشته و بخواهد به زبان تصویر برای برندسازی و معرفی بهتر و درست‌تر از ظرفیت‌های استان در جشنواره استفاده کند  با داشتن پردیس می‌تواند زیرساخت برگزاری را در تعدادی سالن سینما برگزار کند.

حیدری خلیلی اضافه کرد: در استان اردبیل نخستین پردیس سینمایی در خلخال با محوریت شهرداری این شهر احداث می‌شود و مالک و بهره‌بردار سینما شهرداری خلخال به نمایندگی از مردم آن خواهد بود.

وی تصریح کرد: کمک‌های ما و وزارت ارشاد کمک بلاعوض است و ادعایی برای مالکیت نداریم این اتفاق بر اساس سبقه فرهنگی شهر حق مردم است. مکان آن به شایستگی انتخاب شده و امیدواریم به لحاظ فرهنگی سالها در خدمت مردم باشد و بتواند همزمان فیلم‌های با ارزشی برای مردم اکران کند و از این طریق بخشی از اوقات فراغت مردم پربارتر و غنی‌تر شود.

سید ناصر اسحاقی نیز در جریان امضای تفاهم‌نامه سینمای پردیس خلخال اظهار کرد: شهر خلخال علاوه بر طبیعت بکر و جذاب و گردشگرپذیر خود، مفتخر است به ایثارگران، رزمندگان و علمایی که هریک -از گذشته‌های دور- سهم بزرگی در فرهنگ و ریشه‌های فرهنگی این منطقه داشته‌اند.

وی افزود: طی سال‌‌های گذشته وضعیت سینماهای اردبیل در سطح استان به دلیل فراهم نشدن زیرساخت‌های لازم مساعد نبوده و به همین سبب در برگزاری برنامه‌‌ها و جشنواره ‌های مناسب در این حوزه کم‌توان بودیم، اما خوشبختانه با رویکرد جدید شاهد تغییرات چشمگیری در بهبود وضعیت هنر هفتم هستیم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اردبیل با قدردانی از حضور معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان سینمایی کشور برای راه‌اندازی پروژه‌های زنجیره‌ای پردیس سینما امید تصریح کرد: باید این رویداد را ره‌آورد مدیریت دکتر صالحی، دکتر انتظامی در سازمان سینمایی و حیدری خلیلی به مردم متدین و فرهنگ‌دوست خلخال دانست.

وی ادامه داد: امیدواریم این شهر با پیشتازی و مساعدت سازمان سینمایی کشور و یاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خلخال، نخستین شهری باشد که کلید این پروژه سراسر خیر در آن زده می‌شود.

فاطمه جوادی شهردار خلخال نیز در این جلسه بیان کرد: در شرایط فعلی و با توجه به اینکه د رجنگ اقتصادی هستیم، لزوم توجه به مسائل فرهنگی د رجامعه بیش از پیش احساس می‌شود.

وی افزود: برآیند و ثمره جنگ نظامی انسجام اجتماعی به‌وجود آمده بود اما پس از جنگ سرد، جنگ اقتصادی آحاد جامعه را درگیر کرد و اجتماع به فردگرایی سوق داده شدند.

جوادی ادامه داد: در زندگی اجتماعی اگر انسجام وحدت و تعلق خاطر از بین برود یعنی دچار ضعف فرهنگی شده‌ایم لذا تمام سعی مسئولان بر این است که این نقیصه را برطرف کنند.

وی اضافه کرد: جنگ اقتصادی همچون سرطان است که وقتی عضوی را درگیر کرد اعضای دیگر را نیز مورد حمله قرار می‌دهد و فراگیر می‌شود و امروز مردم ما بین کمال و قهقرا قرار گرفته اند از این رو مسئولیت ما ایجاب می کن برا یاینکه از این مشکل بگریزیم و به کمال برسیم به مسائل فرهنگی بیشتر بپردازیم که امیدواریم تلاشمان را به سرانجام برسانیم تا به نتیجه مقبولی برسیم.

شهردار خلخال تصریح کرد: در برابر تهاجم فرهنگی سه اسلحه داریم؛ آموزه های دینی فرهنگ ملی و 8 سال دفاع مقدس اما متأسفانه نسلهای پیش روی ما ایمان چندانی به این مقولات ندارند که در این راستا گام‌های کوچکی نظیر نصب سردیس مفاخر و مشاهیر در مناطق مختلف شهر برای معرفی آنان به نسل جدید تا بدانند اصالت داریم و پیشینه‌ای داشته‌ایم که می‌توانیم به آن ببالیم.

وی تجلیل از شهرداران پیشین را گام دیگری برای افزایش تعلق خاطر مردم دانست و افزود: ملاقات مردمی با وجود تعیین تقویم، به صورت روزانه اتفاق می‌افتد تا اعتمادسازی و امید اتفاق بیفتد.
جوادی ابراز امیدواری کرد پروژه پردیس سینمایی گامی مثبت برای ارتقای امید و نشاط در بین مردم خلخال باشد
.

.
۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۱۲:۲۳
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید