اخبار

گرامیداشت روزخبرنگار در اردبیل

گرامیداشت روزخبرنگار در اردبیل
مراسم گرامیداشت روز خبرنگار با حضور مسؤولان استانی و جمعی از اصحاب رسانه و خبرنگاران در اردبیل برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل، مراسم گرامیداشت روز خبرنگار با حضور مسؤولان استانی و جمعی از خبرنگاران فعال در مطبوعات و خبرگزاری‌های فعال استان اردبیل برگزار شد.

اکبر بهنام‌جو در مراسم بزرگداشت روز خبرنگار اظهار کرد: در جامعه کنونی و قرارگیری در جنگ اقتصادی که دشمنان نظام علیه کشور به راه انداخته‌اند نیازمند موج‌آفرینی خبرنگاران هستیم تا با همدلی و همفکری مشکلات موجود را رفع کنیم.

استاندار اردبیل افزود: در داخل استان نیز باید در مسیر مثبت فرهنگی قرار گرفته و با هم سویی و هم افزایی بین مردم و مسؤولان با موج آفرینی خبرنگاران گام در توسعه استان برداشته و علی‌رغم کمبودهای موجود از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در استان نهایت استفاده را کنیم.

وی گفت: خبرنگاران می‌توانند با ظرفیت‌های خود همگرایی را بین آحاد مردم به معنای واقعی ایجاد کنند و در این صورت می‌توان بر مشکلات موجود فائق آمده و گام مثبتی در توسعه همه جانبه استان و منطقه برداشت.

ناصر عتباتی رئیس کل دادگستری استان اردبیل نیز در حاشیه این مراسم گفت: رسانه به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ارکان دموکراسی در جوامع بشری کنونی محسوب شده و نقش مهمی را ایفا می‌کند و اگر گردش آزاد اطلاعات در جامعه اتفاق نیافتد و مطالبه‌گری از عملکردها وجود نداشته باشد قطعا در مسیر پیشرفت قرار نخواهیم گرفت.

وی بیان کرد: در حال حاضر مطالبه‌گری حلقه مفقوده‌ای در جامعه بوده و اما باید خبرنگاران و اهالی رسانه به این مورد نیز توجه داشته باشند که اقدامات آنها باید بر مدار قانونی بوده و مطالبه‌گری‌ها باید براساس قوانین باشد که در این صورت هیچ ابایی از انتقاد و مطالبه‌گری نخواهند داشت.

وی تصریح کرد: دادگستری و سیستم قضایی استان نهایت همکاری را با اصحاب رسانه استان داشته و از خبرنگارانی که در مدار قانونی فعالیت می‌کنند همکاری‌های لازم را انجام می‌دهد چرا که اصحاب رسانه چشم بینای جامعه بوده و انتظار از اصحاب رسانه این است که مطالبات عمومی مردم را انعکاس داده و باید توجه کرد که نقد و مطالبه‌گری با تهدید،افترا و نشر اکاذیب متفاوت است.

عتباتی ادامه داد: در راستای دانش افزایی حقوقی در بین آحاد مردم و جامعه باید از نقش مهم و ظرفیت‌های رسانه و مطبوعات استفاده کرده و از آنجا که رسالت شغلی خبرنگاران رسالت خطیری بوده و اکنون که جامعه به سمت‌و‌‌سوی آگاهی حرکت می‌کند خبرنگاران باید حق‌جو و حق‌گو بوده و به انعکاس مشکلات مردمی بپردازند.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل تشریح کرد: با توجه به آنکه در آستانه انتخابات هستیم، در این ایام اصحاب رسانه باید تمام تلاش خود را در جهت امیدآفرینی و آگاهی‌بخشی به مردم در خصوص وظایف اصلی و ذاتی نمایندگان مجلس تلاش کرده و در راستای مشارکت حداکثری مردم در این عرصه تلاش کنند.

وی گفت: مطالبه‌گری در خصوص فساد نیز باید مورد توجه خبرنگاران قرار گیرد و در این راستا نیز مطالبه‌گری‌ها از مسؤولان را در دستور کار خود قرار دهند.

عتباتی تاکید کرد: برای مثال باید به این موضوع توجه کرد که در حوزه مسائل خدمات شهری وظیفه هیات رئیسه شورای اسلامی برای نظارت‌ها بر مجموعه خدمات شهرداری چه بوده و تاچه حد توانسته در این راستا اقداماتی را انجام دهد و زمانی‌که مطالبه‌گری در مسائل مختلف اتفاق افتد شاهد پیشرفت جامعه خواهیم بود.

ناصر اسحاقی در این مراسم گفت: در حوزه رسانه و خبرنگاران برنامه‌ریزی‌هایی را در حوزه زیرساختی طراحی کرده‌ایم که تدوین و تصویب اساسنامه در حوزه خبرنگاران و مطبوعات و هم‌چنین ساماندهی سامانه رسانه برای استفاده خبرنگاران و اصحاب رسانه از جمله این اقدامات بوده است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل افزود: در حال حاضر بازه زمانی صدور مجوز برای مطبوعات به یک الی دو ماه تقلیل یافته و در راستای برنامه‌های جاری نیز طی تفاهمات انجام یافته با خانه مطبوعات کارگاه‌های آموزشی و اردوهای آموزشی برای اصحاب رسانه برگزار می‌شود.

وی بیان کرد: در یک‌سال‌ گذشته در حدود ۲۲ کارگاه آموزشی دانش‌افزایی و سواد رسانه‌ای در حوزه خبرنگاری از مبتدی تا پیشرفته برگزار شده و فراخوان جشنواره مطبوعات شمال‌غرب نیز که در اردبیل برگزار می‌شود، منتشر شده است.

نادر پرستار پیشکسوت عرصه مطبوعات استان اردبیل در این مراسم عنوان کرد: با توجه یه حضور جوانان با انگیزه در عرصه خبر استان اردبیل، لازم است مدیران دستگاه‌های اجرایی توجه ویژه‌ای به این خبرنگاران داشته باشند، چرا که آینده مطبوعات اردبیل در دست این جوانان بوده و قلم فرسایی آنان باعث رشد جامعه خواهد شد‌.

وی بیان کرد: خبرنگاران مطبوعاتی و اصحاب رسانه اردبیل به مسؤولیت اجتماعی خود واقف بوده و شبانه روز در تلاش هستند تا به مسؤولیت اجتماعی خود عمل کنند و به هیچ وجه در حریم خصوصی هیچ یک از افراد ورود پیدا نکرده و به ارزش‌های جامعه پایبند هستند.

وی تصریح کرد: همکاری نهادها و دستگاه‌های اجرایی با مطبوعات و خبرنگاران و اصحاب رسانه یکی از ضروریات جامعه در جهت رفع مشکلات و مطالبه‌گری های عمومی بوده که این موضوع در استان اردبیل در سطح مطلوبی قرار داشته و امیدواریم با برگزاری چنین برنامه‌هایی شاهد افزایش این همکاری‌ها باشیم.

۱۹ اَمرداد ۱۳۹۸ ۰۸:۳۵
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید