اخبار

برنامه‌های حوزه کتاب عامل ارتقای شاخصه‌های فرهنگی

برنامه‌های حوزه کتاب عامل ارتقای شاخصه‌های فرهنگی
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل گفت: در حالی که میانگین حضور در فضای مجازی ۳ ساعت در روز و تماشای تلویزیون بیش از یک ساعت در روز اعلام شده، میزان انس با کتاب چنان پایین است که بهتر می‌دانم باشد برای وقتی که به آمار بهتری برسیم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل، سید ناصر اسحاقی در خصوص اهمیت کتاب و کتابخوانی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران در حوزه چاپ و تیراژ کتاب عملکرد خوبی دارد اما در بخش مطالعه کتاب با مشکل مواجهیم؛ زیرا در حالی که میانگین حضور در فضای مجازی ۳ ساعت در روز و تماشای تلویزیون بیش از یک ساعت در روز اعلام شده، میزان انس با کتاب چنان پایین است که بهتر می‌دانم باشد برای وقتی که به آمار بهتری برسیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل، افزود: وقتی بحث کتاب مطرح می‌شود، هیچ تردیدی در وجوب آن نیست زیرا نیاز به تازه‌های نشر و دسترسی به آن، یک نیاز ضروری است.

وی تصریح کرد: همه برنامه‌های مربوط به حوزه کتاب آثار مثبتی در ارتقای شاخصه‌های فرهنگی خواهد داشت؛ لذا بحث کتاب و برگزاری برنامه‌های هفته کتاب، قدر متیقن برنامه‌های فرهنگی است

اسحاقی اضافه کرد: همه دستگاه‌های اجرایی دولتی و غیر دولتی، برای هفته کتاب برنامه‌های مفصلی دارند که فهرست آن در سایت هفته کتاب و در صفحه اختصاصی اردبیل به نشانی:

http://hafteyeketab.ketab.ir/NewsDetail.aspx?NewsID=910&RID=3 آمده است.

اسحاقی اظهار داشت: در بحث مطالعه مفید، آموزش و پرورش و خانواده، نقطه تحول است چرا که اگر رغبت و میل به مطالعه را از دوران کودکی در بچه‌ها نهادینه کنیم، در بزرگسالی نیز با کتاب مأنوس و همدم خواهند شد بنابراین نقطه ثقل برنامه‌ها در آموزش و پرورش تعریف شد؛ از جمله برنامه‌های ترویجی مثل مسابقات کتابخوانی، خلاصه‌نویسی کتاب و تشویق کودکان و نوجوانان نویسنده.

دبیر هفته کتاب در استان اردبیل، برگزاری عصر کتاب را از برنامه‌های شاخص استان در این هفته برشمرد و تشریح کرد: در عصر کتاب، از نامداران قلم استان از جمله محمدرضا بایرامی، به عنوان رمان‌نویس قهار اردبیلی و نویسنده بین‌المللی و نیز استاد جامعی از پیشکسوتان فرهنگی استان در حضور مقامات کشوری تجلیل خواهد شد.

وی درباره تجهیز کتابخانه‌های ادارات و ارگان‌ها با توضیح اینکه هر دستگاه دولتی که سخت‌افزار لازم را آماده کند، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی محتوای مطلوب را با تأمین و تزریق کتاب تضمین می‌کند، بیان کرد: از ابتدای سال جاری تا کنون ۲۱۵ میلیون تومان کتاب به کتابخانه‌های دستگاه‌های دولتی، کانون‌های فرهنگی- هنری مساجد، مدارس و دانشگاه‌ها تحویل داده‌ایم که در ۶ ماهه دوم نیز این روند ادامه خواهد داشت.

اسحاقی در خصوص کتاب‌های اختصاص‌یافته به ادارات گفت: تکلیف در حوزه کتاب عام است لذا نمی‌توان کار گزینشی انجام داد؛ بنا براین به گرایش خاصی تمرکز نداریم و اگر کتاب و مطبوعه‌ای از وزارت ارشاد مجوز چاپ گرفته باشد، برای خرید رسمیت دارد.

وی با تأکید بر اینکه عزم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب، کار با جوانان است، اذعان کرد: همه دستگاه‌ها خود را ملزم به تحقق منویات مقام معظم رهبری می‌دانند و  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در حوزه کتاب با استمرار حمایت‌های مادی و معنوی این مهم را برآورده خواهد کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل درباره وضعیت چاپ و نشر استان توضیح داد: حدود ۴۰ ناشر در استان داریم که همگی در سال ۹۷ کتاب چاپ کرده‌اند اما ۶۰درصد آنها عنوان ناشر فعال را دارند.

وی ادامه داد: بر اساس آمار سال ۹۷ وزارتخانه فرهنگ، به ۴۹۰ عنوان کتاب مجوز نشر داده شد که ۴۳۵ عنوان آن موفق به چاپ شدند و این آمار برای اردبیل عددی بالاتر از حد نرمال است.

اسحاقی تاکید کرد: فعالیت چاپخانه‌ها نیز مطلوب است تا جایی که گاهی برای چاپ کتاب نوبت می‌دهند و این یعنی با اینکه اردبیل نمی‌تواند با تهران، قم یا تبریز رقابت کند، اما در ۱۰ ردیف نخست استان‌های هم‌تراز جای دارد.

وی درباره برنامه‌های در نظر گرفته شده برای زندان‌ها و کانون‌های اصلاح و تربیت اظهار داشت: در حوزه برنامه‌های قرآنی و کتاب‌خوانی تلاش‌هایی انجام شده و برای برگزاری مسابقات کتابخوانی در زندان‌ها مصوباتی داشته‌ایم که بر اساس بخشی از آن مقرر شد امکاناتی به وجود بیاوریم که مددجویان بتوانند به صورت مجازی کتاب سفارش دهند و در ندامتگاه با پست دریافت کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل همچنین در خصوص برنامه‌هایی که به منظور تمرکززدایی برای حاشیه نشینان صورت می‌گیرد، اذعان داشت: حاشیه شهر بستر مستقلی است که به دلیل ضعف در زیرساخت، امکان آسیب‌های اجتماعی در این نواحی بیشتر است؛ لذا بنا بر دستور وزارت کشور به استانداران، لازم بود برای این نقاط نیز برنامه‌های فرهنگی داشته باشیم.

اسحاقی گفت: از این رو، ضریب اقدامات را ارتقا دادیم و تمام دستگاه‌ها در مجتمع‌های فرهنگی- هنری، سراهای شهرداری و خانه‌های دیجیتال فعالیت خود را افزایش دادند که امیدواریم با تلاش مضاعف بتوانیم بیش‌تر مشکلات فرهنگی را برطرف کنیم.

یادآوری می‌شود؛ ۲۳ تا ۳۰ آبان بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران به طور هم‌زمان در همه استان‌های کشور برگزار خواهد شد.


۲۲ آبان ۱۳۹۸ ۱۳:۱۸
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید