اخبار

نشست فعالین تئاتری استان در راستای تبیین اهداف و رویکردها در حوزه تئاتر اردبیل

نشست فعالین تئاتری استان در راستای تبیین اهداف و رویکردها در حوزه تئاتر اردبیل
به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل و با همکاری موسسه فرهنگی و هنری آرکا نشست فعالین تئاتری استان در راستای تبیین اهداف و رویکردها در حوزه تئاتر اردبیل برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل، نشست تبیین اهداف و رویکردها در حوزه تئاتر اردبیل با حضور غریب منوچهری، معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی؛ محمد تقی اسماعیلی، رئیس انجمن هنرهای نمایشی؛ سعید نوریان و کریم عظیمی ججین از اعضای شورای ارزشیابی و نظارت بر نمایش،  سرپرستان و نمایندگان گروه های نمایشی و  نیز کارگردانان و نویسندگان و فعالین تئاتری استان، به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل و با همکاری موسسه فرهنگی و هنری آرکا برگزار شد.

 غریب منوچهری در این نشست با بیان اینکه تئاتر اردبیل در این سال های اخیر از لحاظ کمی و کیفی، رشد و ارتقا داشته است، گفت: استقبال خوب هنرمندان از تولید و اجرای نمایش و نیز همراهی مردم هنردوست استان از نشانه های بارز ارتقای تئاتر در این استان است.

وی با اعلام اینکه از نظر تعداد اجراها و میزان استقبال تماشگران از نمایش های اجرا شده، تئاتر استان اردبیل در این سال ها، حرف های زیادی برای گفتن داشته است، افزود: رویکرد تئاتر در این استان، آموزش محور، کارگاه محور و تماشگر محور است.

منوچهری با بیان اینکه یک زمانی، رویکرد تئاتری ما، حضور در جشنواره ها و برگزاری جشنواره های تئاتری بوده است، گفت: در این سال ها، کارگاه های مختلفی در سطح استان و با هدف آموزش هنرمندان و علاقه مندان به تئاتر برگزار شده است و این روند، ادامه دار هم خواهد بود.

وی با اعلام اینکه تئاتر اردبیل به جایی رسیده است که با درخواست تماشگران و گروه های اجرایی، شاهد اجرای دوباره و حتی سه باره بعضی از کارهای تولیدی گروه های نمایشی هستیم، از ایجاد رشته های تئاتری در دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل خبر داد و تصریح کرد: در هنرستان هنرهای زیبای کوثر اردبیل، 12 هنرجو در رشته تئاتر مشغول به تحصیل هستند.

کریم عظیمی ججین، عضور شورای ارزشیابی و نظارت بر نمایش و مسئول واحد نمایش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل هم در این نشست با اعلام اینکه دستور العمل جدید صدور پروانه اجرای نمایش ابلاغ شده است، گفت: اجرای نمایش با مراجعه به سامانه ای که تعریف خواهد شد، انجام می شود و گروه های نمایشی متقاضی اجرا، باید فرم درخواست صدور پروانه نمایشی را به اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی استان ارائه کنند.

وی با اعلام اینکه ارزیابی متن و طرح اجرایی توسط کارشناسان شورای نظارت و ارزشیابی در بازه زمانی 30 روزه است، افزود: حداکثر 45 روز بعد از تایید متن و طرح اجرایی، متقاضی می تواند زمان بازبینی را به شورا پیشنهاد و اعلام کند.

مسئول واحد نمایش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با بیان اینکه فارغ التحصیلان رشته هنرهای نمایشی و معرفی شدگان از سوی صنوف رسمی هنرهای نمایشی مثل خانه تئاتر و یا انجمن هنرهای نمایشی می توانند به عنوان کارگردان متقاضی اجرای نمایش باشند، گفت: افرادی که صلاحیت هنری آن ها توسط سه نفر از اساتید و پیشکسوتان شناخته شده هنرهای نمایشی مورد تایید است، هم می توانند به عنوان کارگردان متقاضی اجرای نمایش باشند.

وی از اجرای طرح پویش تئاتر خبر داد و گفت: با هماهنگی و همکاری آموزشگاه های آزاد تئاتر، برای گروه ها و هنرمندان طنز استان، دوره های تخصصی برگزار خواهد شد.

سعید نوریان، از اعضای شورای نظارت و ارزشیابی نمایش استان و مدیر استانی درگاه ایران تئاتر در اردبیل در این نشست با قدردانی از تلاش های گروه های نمایشی استان در تولید و اجرای آثار نمایشی، گفت: شورای نظارت و ارزشیابی نمایش، عالی ترین مرجعه صادر کننده مجوز اجرای نمایش است که در راستای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و سیاست های اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی فعالیت می کند.

وی با اعلام اینکه اجرای هرگونه نمایش اعم از کوتاه، متوسط و بلند و طولانی در تالارها و مجامع مختلف، منوط به مجوز شورای نظارت و ارزشیابی نمایش استان است، افزود: به استثنای اجرا در مدارس، دانشگاه ها و جشنواره های دانش آموزی، دانشجویی و کانون های پرورش فکری کودکان و نوجوانان و تله تئاترهای تلویزیونی که تابع قوانین و ضوابط خاص آموزش و پرورش، وزارت علوم، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و سازمان صداو سیماست، تمامی نمایش های اجرا شده در قالب ها و گونه های مختلف در تالارهای نمایشی، سالن های اجتماعات، مراکز فرهنگی و اداری و نیز میادین و معابرو پارک ها و... باید از شورای نظارت و ارزشیابی مجوز اجرا دریافت کنند.

سعید نوریان در بخش دیگر مطالب خود با اشاره به فعالیت های درگاه استانی ایران تئاتر، گفت: درگاه ایران تئاتر، همه فعالیت های تئاتری کشور قابل رصد است.

وی با اعلام اینکه  ایران تئاتر، موثق ترین منبع و مرجع رویدادهای تئاتری است ، افزود: استان اردبیل از اسفندماه سال 95 به صورت رسمی فعالیت های خود را در درگاه آغاز کرده است و خوشبختانه در این سال ها توانسته است، به عنوان یک درگاه استانی برتر در کشور مطرح شود.

مدیر استانی ایران تئاتر با قدردانی از همراهی های ارزنده مدیران انجمن هنرهای نمایشی استان در دوره های مختلف و گروه های نمایشی استان، خواستار همکاری بیشتر گروه های اجرایی در ارسال اخبار مربوط به فعالیت های تئاتری شد.

محمد تقی اسماعیلی، رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان اردبیل هم در این نشست با اعلام اینکه یکی از محورها و برنامه های اصلی انجمن هنرهای نمایشی استان، برگزاری کلاس های آموزشی و کارگاه های تخصصی است، گفت: این کارگاه ها تداوم خواهد داشت و امیدواریم بتوانیم در همه رشته ها و بخش ها بتوانیم این کارگاه ها را با بهره گیری از همه ظرفیت ها برگزار کنیم.

وی با بیان اینکه ارتباط خوبی بین انجمن هنرهای نمایشی استان با گروه های نمایشی برقرار است، حضور هنرمندان تئاتر و انتشار فعالیت های نمایشی استان را در ایران تئاتر مطلوب و مناسب ارزیابی کرد و با قدردانی از تلاش های سعید نوریان در مدیریت درگاه استانی اردبیل، خواستار حضور جدی هنرمندان و گروه های نمایشی در دوره های آموزشی شد.

۱۴ دی ۱۳۹۸ ۰۹:۴۵
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید