اخبار

نشست تخصصی «داستان انقلاب» در سرعین

نشست تخصصی «داستان انقلاب» در سرعین
به مناسبت گرامیداشت دهه مبارک فجر نشست تخصصی «داستان انقلاب» در سرعین برگزارشد.

به گزارش روابط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل، درگرامیداشت دهه فجر نشست تخصصی «داستان انقلاب» با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سرعین، اداره کتابخانه های عمومی سرعین و حوزه هنری استان اردبیل در عصر سه شنبه 15 بهمن ماه 98 در سالن اجتماعات هتل اترک سرعین برگزارشد.

در این نشست که با حضور حجت الاسلام محمود اصغری، امام جمعه سرعین و یاسر محمدپور، معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان اردبیل برگزار شد،  حجت الاسلام محمود اصغری امام جمعه سرعین گفت: همان طور که خداوند در قرآن به 10 شب قسم خورده است ما هم در انقلاب از 12 تا 22 بهمن ماه 10 شب بزرگ و پر افتخار داشته‌ایم که اتفاقات مهمی در آن روز و شب ها از جمله آمدن امام خمینی(ره) از فرانسه، پیوستن ارتش و همافران به مردم و امام به وقوع پیوست.

امام جمعه سرعین افزود: من خودم شاهد بیعت همافران با امام خمینی(ره)  بودم که چطور همگی غسل شهادت می‌کردند و آماده شهادت بودند. این وقایع می‌تواند به عنوان بهترین داستان و رمان به نسل امروز منتقل شود.

حجت الاسلام اصغری افزود: پیامبر اکرم(ص) گفته‌اند علم را با نوشتن به زنجیر بکشید. بنابراین من از دستگاه‌های فرهنگی سرعین می‌خواهم که زمینه برگزاری چنین برنامه هایی را در سرعین فراهم کنند تا با تداوم این نشست ها، داستان نویسانی به جرگه نویسندگان قبلی این شهرستان از جمله محمدرضا بایرامی، ساسان ناطق و محمود مهدوی و دیگران افزوده شود.

در ادامه این نشست یاسر محمدپور، معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل گفت: داستان انقلاب باید ذیل انقلاب داستان دیده شود و انقلاب اسلامی باید انقلابی در ذیل داستان‌نویسی ما پدید آورد که محصول آن بازگشت به خویشتن و نوشتن از خویشتن ایرانی است و فکر کردن به هویت ایرانی اسلامی که این انقلاب بر پایه آن شکل گرفته است.

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل اظهار داشت: نویسندگانی که دل در گرو تحولات این ۴۰ سال اخیر دارند عمیق‌تر به این ماجرا می‌پردازند به مشروطه و حوادث آن می‌پردازند. به آمدن و رفتن جریان چپ می‌پردازند، به اتفاقات دهه ۳۰ و ۴۰ می‌پردازند و گذشته خود را تحلیل می‌کنند. نویسندگان جوان امروزی ما الان روشنفکرتر هستند حتی اگر مجامع خارجی آن‌ها را ندیده بگیرند و فرانسه و کانادا به آن‌ها بورسیه‌های خاص ندهند ولی این‌ها روشنفکرتر هستند به‌دلیل اینکه به مسائل خودشان می‌اندیشند.

در ادامه محمود مهدوی، رمان نویس و مدرس کارگاههای داستان گفت: وقوع جنگ دو سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی سبب شد ادبیات انقلاب به آن رشد و بالندگی لازم نرسد.

وی افزود: بروز جنگ تحمیلی ن رشد و بالندگی آن ان  باعث شد تا ادبیات انقلاب مظلوم واقع شود و داستان‌نویسان فرصت پرداخت به  اتفاقات و وقایع انقلاب را نداشتند و اکثر  نویسندگان به نوشتن داستان‌های جنگ روی آوردند.

مهدوی اظهار داشت: در بخش داستان انقلاب، داود غفارزادگان نویسنده اردبیلی با نوشتن رمان «سنگ اندازان غار کبود» به اتفاقات دوران انقلاب پرداخت و تسلط به ادبیات کهن و نثر سبب شد تا این رمان و دیگر رمان‌های نویسنده خواندنی شود.

این رمان نویس اضافه کرد: در چارچوب داستان شروع و پایان داستان بسیار حائز اهمیت است. بنابراین اثری موفق و مخاطب پسند خواهد بود که  شاهکارترین قسمت آن در بخش اول بیایید.  برای همین پاراگراف اول داستان را پاراگراف طلایی عنوان می کنند و در واقع شروع، دروازه و ورود داستان است.

داستان‌خوانی علیرضا شهامتی پور از داستان نویسان جوان استان و  نویسندگان جوان سرعینی و شعرخوانی رحیم اسدالهی و جهان گلدوست با موضوع انقلاب از دیگر بخش‌های این برنامه هنری بود.


۱۶ بهمن ۱۳۹۸ ۱۱:۴۶
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید